Jesteś tutaj:
Zebraliśmy już, plony naszych zbóż. Chwalmy wszyscy wraz dożynkowy czas.
2018-08-28
Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. To święto radości i zadowolenia z zebranych plonów będące podsumowaniem efektów ciężkiej pracy ludzi pracujących na roli. W dniu 19 sierpnia 2018 roku odbyły się DOŻYNKI GMINNE 2018 w Sędziszowie, których współorganizatorem była Parafia Św. Brata Alberta w Sędziszowie.

Święto Plonów rozpoczął przemarsz korowodu dożynkowego z placu przy wejściu na Bazę TKR przy ul. Sportowej w Sędziszowie. Przy marszowych rytmach Sędziszowskiej Orkiestry Dętej działającej przy Samorządowym Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Sędziszowie i Orkiestry Dętej Gminy Sulmierzyce woj. łódzkie pod batutą kapelmistrza Pana Piotra Janika, barwny korowód dożynkowy prowadzony był przez krzyż oraz herb Gminy Sędziszów niesiony przez Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Dariusza Juszczyka za którym podążał Prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy Czesław Kubicki niosący dorodny snop tegorocznego zboża a następnie Przewodniczący Zarządów Osiedla Na Skarpie Renata Pacholec i Osiedla Sady Barbara Sobczyk, Sołtys Sołectwa Piła Jolanta Rokicka, kolumna pocztów sztandarowych prowadzona przez Wiceprezesa Zarządu Miejsko-Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych RP dh Jana Ryczko, dzieci i młodzież z koszyczkami pełnymi owoców i warzyw, przedstawicielki wsi dumnie niosące wieńce dożynkowe, gospodarze i starostowie dożynek, goście oraz mieszkańcy naszej gminy przybył na teren Bazy. Następnie odprawiona została uroczysta Msza Święta Dziękczynna za tegoroczne plony pod przewodnictwem ks. Prałata Mariana Haczyka, którą koncelebrowali księża dekanatu sędziszowskiego – Dziekan ks. Edmund Nocoń, Wicedziekan ks. Edward Giemza, ks. Stanisław Brzoza, ks. Dariusz Mularczyka i ks. Łukasz Parzniewski. Homilia współgospodarza dożynek ks. Prałata Mariana Haczyka nawiązywała do ciężkiej pracy rolnika.

W trakcie nabożeństwa uroczyście poświęcony został chleb przyniesiony przez starostów dożynek, płody rolne i wieńce dożynkowe.

Burmistrz Sędziszowa Pan Wacław Szarek serdecznie powitał wszystkich zebranych. Szczególne słowa skierował do Rolników „Dziękuję Wam za poniesiony trud, oddanie i szacunek dla tej polskiej ziemi”. Symbolem rozpoczęcia dożynek było tradycyjnie przecięcie powrósła przez gospodarza dożynek.

Centralnym punktem uroczystości była ceremonia przekazania chleba wypieczonego z mąki z tegorocznych zbiorów gospodarzom dożynek Burmistrzowi Sędziszowa Wacławowi Szarkowi i Przewodniczącemu Rady Miejskiej Adamowi Mysiarze przez starostów dożynek, których honory pełnili Anna Majchrowska z Piły i Krzysztof Walancik z Sędziszowa.

Burmistrz Sędziszowa przyjmując chleb przyrzekł, że będzie go dzielił sprawiedliwie aby nikomu nie brakło. Tradycyjnie chleb został obtańcowany przez dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Pawłowicach i Oddział Gimnazjum w Boleścicach. Gospodarze podzielili się chlebem z uczestnikami dożynek. Następnie prezentowano i wręczano wieńce dożynkowe gospodarzom i żniwnym gościom wykonane przez 16 sołectw tj. Przełaj, Tarnawa, Borszowice, Sędziszów – Rynek, Jeżów, Szałas, Krzelów-Czekaj, Swaryszów, Gniewięcin, Klimontów – Klimontówek, Łowinia, Mierzyn, Pawłowice, Piołunka, Marianów, Piła. Wieńce wyróżniały się oryginalnością i misternością wykonania. Ich walory artystyczne i estetyczne podziwiali nie tylko mieszkańcy gminy ale również przybyli goście.

W czasie uroczystości rolnicy otrzymali podziękowania za trud włożony w pracę na roli. Decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek Burmistrza Sędziszowa odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” otrzymali: Edyta Guździk z Klimontowa, Sławomir Krowicki z Piły, Grzegorz Latkowski z Szałasu, Krystyna Pronobis z Przełaja, Kazimierz Ryło z Sędziszowa, Lech Stefańczyk z Tarnawy, Zdzisław Wiekiera z Sosnowca i Teresa Żabińska z Sędziszowa.

Tytuł „Sołtysa Roku” otrzymała Sołtys Sołectwa Piła Jolanta Rokicka.

W konkursie „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku” organizowanym przez Świętokrzyską Izbę Rolniczą w Kielcach, Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, samorząd powiatu i gminy nagrodę na szczeblu gminy otrzymała Danuta Bronkowska z Podsadka.

W konkursie „Super producent zbóż w powiecie jędrzejowskim” organizowanym przez Starostę Jędrzejowskiego nagrodę na szczeblu gminy otrzymał Paweł Staniak z Pawłowic.

Odznaki i nagrody wręczył Burmistrz Sędziszowa Wacław Szarek i Przewodniczący Rady Miejskiej w Sędziszowie Adam Mysiara.

Nagrodę specjalną za „Kreatywne i ekonomiczne prowadzenie gospodarstwa rolnego” otrzymał Jan Łysek z Zielonek. Sponsorem nagrody była Firma Stefańczyk z Tarnawy.

W organizowanym przez Komisję Zdrowia, Ładu i Porządku Publicznego Rady Miejskiej w Sędziszowie konkursie na najładniejszy balkon, teren wokół bloku, posesji, zakładów pracy, wiejski ogród kwiatowy laureatami w 2018 roku zostali:

- w kategorii „Najładniejsza posesja”:
I miejsce Elżbieta Kowalkowska – Sędziszów
II miejsce Anna i Leszek Bratek – Swaryszów

- w kategorii „Najładniejszy balkon”:
I miejsce Gertruda Musiał – Sędziszów

- w kategorii „Teren wokół bloku”
I miejsce Wspólnota Mieszkaniowa Bloku Nr 21 os. Sady
II miejsce Wspólnota Mieszkaniowa Bloku Nr 15 os. Na Skarpie

- w kategorii „Wiejski ogród kwiatowy”
I miejsce Bogumiła Siekanka – Swaryszów
II miejsce Ewa Grabek – Swaryszów.

Nagrody wręczyli Przewodniczący Komisji Zdrowia Ładu i Porządku Publicznego Jan Wiencek, Burmistrz Sędziszowa Wacław Szarek i Przewodniczący Rady Miejskiej w Sędziszowie Adam Mysiara.

Podczas uroczystości dożynkowych Prezes Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy Andrzej Dąbrowski odznaczył Prezesa Rejonowego Koła Pszczelarzy w Sędziszowie Czesława Kubickiego Złotą Odznaką Związku Pszczelarskiego i wręczył podziękowania dla Burmistrza Sędziszowa.

Mimo, że dożynki odbywały się również w sąsiednich gminach Goście Dożynkowi nie zawiedli. Obecnością na dożynkach zaszczycili nas: Piotr Jaros reprezentujący Wojewodę Świętokrzyskiego Agatę Wojtyszek, Małgorzata Muzoł, reprezentująca Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Adama Jarubasa, Rafał Dębicki z ramienia Posła na Sejm RP Michała Cieślaka, którzy odczytali listy z podziękowaniami rolnikom za trud włożony w tegoroczne żniwa, Wicestarosta Jędrzejowski Janusz Grabek, Przewodnicząca Rady Powiatu Jędrzejowskiego Ewa Kubas-Samociuk, Prezes LGD „Ziemia Jędrzejowska – Gryf”, Radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Bogusława Wypych, Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Leszek Wawrzyła, V-ce Przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Kobiet i jednocześnie Radna Rady Powiatu Pani Janina Błasiak, Komendant Powiatowy Policji w Jędrzejowie mł. insp. Tomasz Sołtysik, Prezes Zarządu Fabryki Kotłów SEFAKO S.A. Antoni Pietkiewicz, Dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Jerzy Pośpiech oraz wielu innych znamienitych gości.

W części artystycznej zaprezentowały się Maja Skiba, Julia Kornaś i Natalia Ryś ze Studia Piosenki przy Samorządowym Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Sędziszowie, które do występu przygotowała Katarzyna Kornaś. Gościem specjalnym był Zespół „Suzirja” i Kapela Kozacka z Wołoczyska na Ukrainie.

Ponadto, koncertowały rodzime kapele ludowe Edwarda Goli z Sędziszowa, „Sami Swoi” z Gniewięcina i „HELIOS” z Sędziszowa”, których występy zostały nagrodzone gromkimi oklaskami.

Organizatorzy zaprosili dzieci i dorosłych do udziału w konkursach.

O oprawę muzyczną dożynek zadbała kapela Całków z Zielonek.

Stoiska wystawowe przygotowali: Rejonowe Koło Pszczelarzy z Sędziszowa, Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach – Powiatowy Zespół Doradczy w Jędrzejowie, Lokalna Grupa Działania Ziemia Jędrzejowska „GRYF”, Firma AVON Cosmetics Polska, P.H.U. „GRYF” Kamil Capaja z Sędziszowa. Tradycyjne potrawy zapewniły Panie z KGW Mierzyn. Dożynki gminne zakończyła zabawa taneczna przy dźwiękach zespołu muzycznego GEST, który bawił zgromadzonych do późnych godzin nocnych.

Gospodarz dożynek Burmistrz Sędziszowa słowa podziękowania skierował do rolników, gości, mieszkańców i sponsorów, którzy przyczynili się do zorganizowania „Święta Plonów”.

Dziękujemy sponsorom, którymi byli:
 • Anna i Witold Majchrowscy z Piły - Starościna Dożynek
 •  Bożena i Krzysztof Walancik z Sędziszowa – Starosta Dożynek
 • Czesław Hudyka Firma AGROS z Sędziszowa
 • Sławomir Krowicki z Piły
 • Jolanta Rokicka – Sołtys wsi Piła wraz z mieszkańcami
 • Firma Stefańczyk z Tarnawy
 • Firma GABI Gabriela i Waldemara Ostrowskich z Klimontowa
 • Alina Płazińska Firma Avon
 • Wojciech Kałka – Prezes Jędrzejowskiej Spółdzielni Mleczarskiej z Wodzisławia
 • Agnieszka i Sławomir Grzychowie – Hodowla Ryb Słodkowodnych i Usługi Różne z Krzelowa
 • Michał Pałka – Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe MIWEX z Sędziszowa
 • Ferma Drobiu Beata Smulska z Piołunki
 • Zarząd LGD „Ziemia Jędrzejowska – GRYF”
 • Renata Pacholec – Przew. Zarządu Osiedla Na Skarpie wraz z mieszkańcami
 • Barbara Sobczyk – Przew. Zarządu Osiedla Sady wraz z mieszkańcami
 • Małgorzata Różycka Stowarzyszenie Osiedla Sady
 • Lidia Dąbrowska Stowarzyszenie Osiedla na Skarpie
 • ZUK Sp. z o.o. w Sędziszowie
 • Dyrektor SCK Jolanta Wiekiera
 • Dyrektor OSiR Krzysztof Chmaruk
 • KGW Piła
 • mieszkańcy Parafii pw. Św. Brata Alberta w Sędziszowie.
 
Żegnamy się z przesłaniem:
Niech ciężka rolnika praca
W naszym kraju się opłaca.
A gdy wśród nas będzie panować zgoda,
Bóg do pracy siły nam doda!
 
Anna Grzybowska
 

Stowarzyszenie Osiedla Sady w ramach umowy zawartej w dniu 4 kwietnia 2018 r. z Powiatem Jędrzejowskim zrealizowało zadanie publiczne pod tytułem „Program Odnowy, Aktywizacji i Estetyzacji Powiatu Jędrzejowskiego – wynajęcie nagłośnienia i oświetlenia na imprezę Dożynki gminne Sędziszów 2018”.
Zadanie o wartość 4 797,00 złotych zostało w 100% sfinansowane ze środków finansowych Powiatu Jędrzejowskiego.


Więcej zdjęć >>> TUTAJ <<<

 

Czytano: 630 razy
Produkcja i hosting: ZETO-RZESZÓW Strony www - Strony internetowe - Aplikacje internetowe - Sklepy internetowe - Portale korporacyjnezeto
[ZAMKNIJ]
Nowe zasady dotyczące cookies. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.