Urząd Miejski w Sędziszowie

Budujemy „MAŁĄ OJCZYZNĘ”

Życie żadnej wspólnoty samorządowej nie stoi w miejscu. Systematycznie stawia ona organom gminy co raz to nowe wyzwania. Każda kadencja niesie ze sobą nowe problemy do rozwiązania i każda podnosi jakość i warunki  życia jej mieszkańców na miarę możliwości budżetu. Budujemy i rozwijamy nasze „małe Ojczyzny” każdego dnia.

Życie żadnej wspólnoty samorządowej nie stoi w miejscu. Systematycznie stawia ona organom gminy co raz to nowe wyzwania. Każda kadencja niesie ze sobą nowe problemy do rozwiązania i każda podnosi jakość i warunki  życia jej mieszkańców na miarę możliwości budżetu. Budujemy i rozwijamy nasze „małe Ojczyzny” każdego dnia.

Aktualna kadencja 2010-2014 wkracza w ostatni etap. W ocenie gospodarza gminy Burmistrza Wacława Szarka różni się ona od poprzedniej: „Zakończenie dużych inwestycji oraz nowe uwarunkowania gospodarki finansowej gmin, a także kryzys gospodarki powodują, że budżet gminy  w obecnej kadencji ma ograniczone możliwości. Ponadto gminę należy przygotować do aplikowania o środki z funduszy UE  w nowym okresie programowania 2014-2020. Z takich uwarunkowań nie należy wyciągać wniosku że tempo rozwoju naszej gminy Sędziszów maleje.”

Po prestiżowych nagrodach z lat ubiegłych „Świętokrzyskiej Victorii” „Laurze Świętokrzyskim” w bieżącym 2013 roku gmina  otrzymała tytuł „Euro-gminy 2011/12”. Burmistrz Wacław Szarek został wyróżniony tytułem „Samorządowy Menager Regionu 2012” przyznanym w rankingu prowadzonym przez „PULS BIZNESU”, Ministerstwo Skarbu oraz Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Po raz czwarty na dziewięć edycji w rankingu najlepszych samorządów prowadzonym przez dziennik „Rzeczypospolita” gmina Sędziszów znalazła się w pierwszej setce.

Niewątpliwie warunkiem dobrego rozwoju gminy jest rozwój jej gospodarki, a w tym pozyskiwanie nowych inwestorów. W ostatni etap przygotowań inwestycyjnych wkraczają  nowe  inwestycje: farmy wiatrowe  w  rejonie Łowini i Pawłowic oraz Zielonek a także  ferma drobiu w Piołunce  gdzie już aktualnie kilkanaście osób dojeżdża do zakładu macierzystego w Niepołomicach w celu przyuczenia się do przyszłej pracy. Nowy inwestor który zakupił ponad 60 ha. z ANR  zamierza rozwinąć w naszym terenie produkcję owocowo-warzywniczą w rejonie Boleścic. Rozwój firmy „PALKO” generuje nowe miejsca pracy.

Rozpoczęła się budowa szerokopasmowego internetu której inwestorem jest firma prywatna. Sieć zostanie wybudowana w miejscowościach: Gniewięcin, Piła ,Sędziszów, Borszowice, Pawłowice, Sosnowiec, Tarnawa, Swaryszów, Boleścice.

Liczba rejestrowanych nowych podmiotów gospodarczych wykazuje tendencję wzrostową   

Łącznie w 2013 roku w różnych formach we współpracy z PUP pracę otrzymało 56 osób, w tym 35 z nich będzie miało umowy przedłużone.

Do najważniejszych zadań które zostały wykonane w bieżącym 2013 roku  należy zaliczyć w zakresie:

drogownictwo:

Po trzech latach tej kadencji na drogach powiatowych wykonano łącznie 12 799 mb nakładek bitumicznych i 1656 mb chodnika. Partycypacja gminy w tym zadaniu wyniosła kwotę 1 155 tys. zł. W roku 2013 z udziałem gminy  zostały wykonane nakładki bitumiczne na drogach Sędziszów – Mierzyn 2650 mb, Tarnawa przez wieś dł 440 mb, Sędziszów – Kozłów  dl. 2231 mb., oraz budowa chodnika dł 250 mb. wzdłuż ul. Dworcowej.

Łącznie partycypacja do odbudowy dróg powiatowych w 2013 roku to 466 tys. PLN, a długość nowych nakładek to  5321 mb.

–  w ramach usuwania skutków powodzi odbudowano 2428 mb za wartość 478 tys. zł,
w tym środki budżetu gminy 98 tys. PLN a 380 tys. PLN to środki z MAiC. Odbudowano ul. Rajską w Sędziszowie dl 1045 mb, drogę Boleścice – Zapusta  dł  1173 mb  i  Zielonki-Sielec dł 210 mb.
– ze środków własnych gminy  wykonano 2593 mb nakładek bitumicznych i 1500 mb utwardzeń kruszywem – przeważnie dróg wewnętrznych prowadzących do pól

Łącznie w 2013 roku odbudowano 5021 mb dróg gminnych – wartościowo wydatek budżetu wyniósł kwotę  997 tys. PLN.

kanalizacja sanitarna i deszczowa:

– odcinek kanalizacji przy obwodnicy dł. 234 mb wraz z 19 przyłączami  powstającego osiedla domków  za kwotę 125 tys. PLN,

– wymiana dwóch odcinków  sieci przy blokach 5, 6, oraz 7, 11 Na Skarpie za kwotę 59 tys. PLN,

– przyłączono  duże obiekty usługowo-handlowe przy  ul. Leśnej jak: BS, Zacisze, Ośrodek Zdrowia ,czy  kompleks butików,

Nie były to duże zadania inwestycyjne ale niezmiernie potrzebne które zakończyły porządkowanie gospodarki ściekowej w centrum Sędziszowa.

zaopatrzenie w wodę:

– trwają prace na budowie wodociągu w Swaryszowie. Zakres rzeczowy obejmuje budowę sieci wodociągowej długości 2,5 km. i 37 sztuk przyłączy. Wartość zadania łącznie wyniesie kwotę 215 tys. PLN w tym kwota dofinansowania z PROW to 112 tys. PLN. tylko do sieci głównej.
– zostały wykonane  prace projektowe na wodociągi w: Wojciechowicach, Bugaju, Podsadku i Mstyczowie których realizacja rozpocznie się w 2014 roku.. Łącznie koszt budżetu za wykonanie projektów to 111 tys. PLN.

obiekty użyteczności publicznej:

regulowanie stanów prawnych nieruchomości:

Gmina przejęła od PKP szereg nieruchomości tj: ulicę Kolejową, Kościuszki, 1000-lecia, drogi wewnętrzne i chodniki w osiedlach Sady i Skarpa, grunty pod placami zabaw.

Przejęcie w/w terenów warunkuje podjęcie działań rewitalizacji centrum miasta
        
oświata:

Szczególną wartością w środowisku wiejskim jest prowadzenie przez  Fundację z Uśmiechem 4 przedszkoli w terenach wiejskich: Krzcięcice, Pawłowice, Tarnawa i Mstyczów. Opieką taką objętych jest 129 dzieci. Od 01 września 2012 roku trzy przedszkola są sfinansowane z budżetu gminy a Przedszkole w Tarnawie przez Fundację z projektu POKL.

kultura, sport, dziedzictwo narodowe i kulturowe:

Z myślą o rozwijaniu pasji i zdolności młodego pokolenia SCK prowadzi szerokie działania w zakresie wyszukiwania młodych talentów i udziela im wszelkiej pomocy w ich rozwijaniu, za które to działania zdobyło tytuł Miejsca Odkrywania Talentów przyznane przez Ministra Edukacji Narodowej. Funkcjonuje od trzech lat Studio Piosenki,  Kółko Plastyczne czy  Strażacka Orkiestra Dęta.

Przy OSiR  działa Uczniowski Klub Sportowy „Herkules” z 5 sekcjami, w tym: pływacka, piłki ręcznej  piłki nożnej , piłki nożnej dziewcząt  i piłki siatkowej .Skupia on ponad 100 osób młodzieży. W 2013 roku po raz pierwszy zorganizowano „Sędziszowski Mały Maraton” na  10 km oraz Maraton Pływacki. Cyklicznie odbywają się zawody: Piłki Nożnej Halowej, Lekkoatletycznej Spartakiady Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych, Turniej Piłki Plażowej, Turniej Tenisa Stołowego.

TO TYLKO WYBRANE ZADANIA ZCALOKSZTAŁTU CAŁOŚCIZADAŃ 2013 R.
plany najbliższego rozwoju

Z myślą o najbliższym okresie programowania środków z funduszy UE Rada Miejska przyjęła uchwałą „Strategię rozwoju  Gminy na lata 2013-2020” , jako dokument podstawowy.  Zgodnie z nim  został nakreślony kilkuletni program działań uwzględniający najważniejsze zadania inwestycyjne których należy zaliczyć: budowę zbiornika retencyjnego w Sędziszowie, II etap kanalizacji – Rynek i przyległe ulice, budowa nowej szkoły podstawowej w Sędziszowie, rewitalizacja miasta w rejonie ul. Dworca PKP i Osiedla Drewnianego, zakończenie wodociągowania i kanalizacji (oczyszczalnie przydomowe) i dalsza budowa dróg.

Wizyta Marszałka

 

Wizyta Minister u przedszkolaków

 

Maraton na 10 km

 

Festiwal Ludowy 2013

 

Odnowiona ul. Leśna

 

Ukwiecenie miasta

 

Otwarcie działalności Findacji "Camposfera"

 

Kośció w Krzcięcicach

 

Odbiór nagrody

Exit mobile version