Urząd Miejski w Sędziszowie

„MARSZ PAMIĘCI”

W dniu 10 kwietnia br. ulicami Sędziszowa przeszedł „marsz pamięci”. Jego organizatorami byli  nauczyciele i młodzież z ZSO w Sędziszowie. Do tej inicjatywy i niecodziennego wydarzenia od paru lat przyłączają się inne szkoły z naszej gminy. Na spotkanie przed Kościołem Św. Ap. Piotra i Pawła w Sędziszowie przybyły delegacje z: Gimnazjum w Boleścicach, SP w Pawłowicach, SP Nr 2 w Sędziszowie oraz delegacja ze szkół w Tarnawie, Krzcięcicach i Mstyczowie prowadzonych przez „Fundację z Uśmiechem”.

W dniu 10 kwietnia br. ulicami Sędziszowa przeszedł „marsz pamięci”. Jego organizatorami byli  nauczyciele i młodzież z ZSO w Sędziszowie. Do tej inicjatywy i niecodziennego wydarzenia od paru lat przyłączają się inne szkoły z naszej gminy. Na spotkanie przed Kościołem Św. Ap. Piotra i Pawła w Sędziszowie przybyły delegacje z: Gimnazjum w Boleścicach, SP w Pawłowicach, SP Nr 2 w Sędziszowie oraz delegacja ze szkół w Tarnawie, Krzcięcicach i Mstyczowie prowadzonych przez „Fundację z Uśmiechem”. Celem spotkania było uczczenie pamięcią 75 rocznicy zbrodni katyńskiej i 71 rocznicy powstania Partyzanckiego Oddziału Żołnierzy AK „SPALENI”.

Miejsce spotkania od początku (po raz siódmy) to samo i wybrane nieprzypadkowo. Pierwszy marsz odbył się w pierwszą rocznicę odsłonięcia pomnika (20.04.2008) ku czci Partyzanckiego Oddziału Żołnierzy AK „Spaleni” co miało miejsce w 2009 roku. W 2010 roku w ramach programu edukacyjnego „Katyń – ocalić od zapomnienia” obok pomnika został posadzony dąb wspominający pamięć Juliana Lipca, zamordowanego w Katyniu. Rok później na skwerze została umieszczona urna i obelisk z grudkami ziemi przywiezionej z katyńskiego lasku, a pobranej w dniu 10 kwietnia 2010 roku. Te wszystkie wydarzenia spowodowały, że jako społeczność stworzyliśmy miejsce, które należy nazwać bijącym sercem patriotyzmu sędziszowskiej ziemi, i to do niego prowadzą ścieżki „marszu pamięci” młodego pokolenia.

W atmosferę i myśl przewodnią spotkania młodzieży w „marszu pamięci” wprowadził młodzież dyr. ZSO w Sędziszowie Stanisław Mach. W uroczystości wzięli udział członkowie Międzyszkolnego Klubu Historycznego im. AK Gminy Sędziszów i przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w intencji mieszkańców Sędziszowa ofiar II wojny światowej, którą odprawili księża Leszek Puchała i Łukasz Siedlecki. Podczas wspólnej modlitwy wspomniano także 96 ofiar katastrofy smoleńskiej, której dokładnie w dniu marszu przypadała piąta rocznica śmierci. Nie zapomniano w czasie modlitwy przypomnieć postać i działalność wśród młodzieży naszych szkół Zenona Kowalika – Prezesa Koła Św. Zw. Ż. AK w Sędziszowie i Pawła Kowala Prezesa Powiatowego Związku Inwalidów Wojennych w Jędrzejowie, którzy zmarli w ubiegłym roku. Uczestniczyli w poprzednich marszach. Homilię wygłosił ksiądz Leszek Puchała. Nawiązał niej do miłości Ojczyzny i podkreślił znaczenie znajomości przeszłości narodu, bez znajomości której żaden naród nie zabezpieczy swojej przyszłości. Przyszłość budujemy na fundamentach swojej przeszłości.

Część oficjalna wiecu miała miejsce na skwerze obok pomnika „Spalonych”. Harcerze zaciągnęli wartę i zapalili znicze. Wartę pełnili: Milena Siodłak, Magdalena Wójcicka, Damian Krempic, Albert Maciąg, Kamil Wojtkowicz i Mateusz Krowicki.

Całą oprawę uroczystości przygotowali uczniowie ZSO w Sędziszowie: Mateusz Słoka, Magda Popczyk, Weronika Skierska, Daria Opałka, Beata Opałka, Beata Ciosek, Paulina Dzięcioł – pod kierunkiem nauczycieli Haliny Saletry, Elżbiety Strzębała i Ewy Mrozińskiej.

Zostały złożone kwiaty i zapłonęły znicze  tak przed obeliskiem przykrywającym ziemię z katyńskiego lasku jak i przed pomnikiem „SPALONYCH”.

Miesiąc kwiecień od lat nazywany jest „miesiącem pamięci narodowej,” a to z myślą o młodym pokoleniu, któremu należy przekazać nasze dziedzictwo, okupione w przeszłości narodu krwią rodaków, bo kiedy nas nie stanie oni przejmą odpowiedzialność za losy Ojczyzny. Okrojona tematyka historii w programach szkolnych nie zawsze spełnia swoje zadanie. Dlatego jako społeczność ze środowiskiem szkół powinniśmy uzupełniać patriotyczne wychowanie młodego pokolenia poprzez inne formy poznawania przeszłości narodu, ze szczególnym zwróceniem uwagi na historię własnej miejscowości i losów jej mieszkańców. Taka praktyka stosowana jest w naszej gminie.

E. K-S.

Więcej zdjęć >>>TUTAJ<<<

Exit mobile version