Urząd Miejski w Sędziszowie

Obchody 100-lecia niepodległości Polski

Na dzień 11 listopada 2018 roku, na okoliczność obchodów SETNEJ rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowany gminny program uwzględniał wiele ciekawych spotkań mieszkańców. Centralne patriotyczne uroczystości miały miejsce w samym Sędziszowie w godzinach dopołudniowych.
Na dzień 11 listopada 2018 roku, na okoliczność obchodów SETNEJ rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowany gminny program uwzględniał wiele ciekawych spotkań mieszkańców. Centralne patriotyczne uroczystości miały miejsce w samym Sędziszowie w godzinach dopołudniowych.

Jak co roku, Msza Święta za Ojczyznę została odprawiona w Kościele Św. Brata Alberta. Celebrowali ją, gospodarz parafii Ks. Prałat Marian Haczyk i Dziekan Sędziszowski ks. Kanonik Edmund Nocoń. Wspólną modlitwę rozpoczęło zamanifestowanie swojej obecności przez 24 delegacje pocztów sztandarowych reprezentujących różne środowiska społeczno- zawodowe gminy ustawionych na przykościelnym placu. Kolumnę sztandarów i gremialnie przybyłych na uroczystość przedstawicieli władz samorządowych oraz mieszkańców gminy, do świątyni wprowadziła Strażacka Orkiestra Dęta, którą kierował kapelmistrz Piotr Janik. Mszę rozpoczęło odsłonięcie w kaplicy bocznej obrazu Matki Boskiej Królowej Polski i odśpiewanie hymnu narodowego. Na okoliczność uroczystości został dla potrzeb świątyni zakupiony kielich do Eucharystii z wizerunkiem Polskiego Orła Białego, który został poświęcony i zaprezentowany wiernym. Jego fundatorami są: Ks. Prałat Marian Haczyk, Burmistrz Wacław Szarek i Prezes Zarządu SEFAKO S.A. Antoni Pietkiewicz oraz parafianie. Wspólną modlitwę Mszy pięknymi pieśniami patriotycznymi uświetnił chór parafialny i Natalia Ryś. Homilię tematycznie związaną z drogą narodu polskiego do odzyskania i zachowania swojej niepodległości wygłosił Ks. Marian Haczyk.

Pochód 100-lecia przeszedł ulicami Sędziszowa pod pomnik upamiętniający mieszkańców ziemi sędziszowskiej, którzy zginęli w obranie Ojczyzny w czasie II wojny światowej przy Samorządowym Centrum Kultury im. Jana Pawła II. Delegacje przedstawicieli samorządu, zakładów pracy, szkół, organizacji politycznych i społeczno-zawodowych złożyły przed pomnikiem wiązanki biało-czerwonych kwiatów. Zebrani wysłuchali przemówienia Burmistrza Wacława Szarka, który w swoim przemówieniu przypomniał zgromadzonym euforię jaka panowała 100 lat temu w narodzie z okazji wywalczenia sobie niepodległości, cytując wspomnienia naocznego świadka tamtych dni: „Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. (….) Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie z całym narodem, ten nie dozna już w swym życiu większej radości. (… ) …. robotnik, urzędnik, chłop porzucali pracę i lecieli do miasta na rynek – dowiedzieć się, przekonać się, zobaczyć polskie wojsko, polskie napisy, orły na urzędach.”

Okolicznościową akademię przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sędziszowie. Cała inscenizacja rozpoczęła się odtańczeniem poloneza w wykonaniu uczniów LO, według układu choreograficznego Krystiana Rokickiego. Następnie młodzież z SP 1 zaprezentowała piękny montaż słowno- muzyczny w swej treści przypominający prawie półtora wieku historii narodu polskiego na drodze walki o odzyskanie niepodległości, noszący tytuł „DROGI DO WOLNOŚCI”. Akademia została przygotowana pod okiem nauczycieli: Elżbiety Strzębała, Iwony Kwiecień i Ewy Mrozińskiej. Prezentację multimedialna do inscenizacji należała do v-ce dyrektor Bożeny Barchanowskiej. Podczas całej uroczystości swoim wsparciem i jej uświetnieniem służyli harcerze z 41 Drużyny Starszoharcerskiej, którymi jak zawsze opiekowała się Małgorzata Walencik. Byli to: Natalia Ciszewska, Emilia Walencik, Julia Lipiec, Aleksanda Wiekiera, Tomasz Czciński, Wiktor Grybczyński, Maciej Środa. Do harcerzy należało roznoszenie biało czerwonych chorągiewek wśród uczestników uroczystości, odbieranie od delegacji i składanie u stóp pomnika wiązanek kwiatów oraz zaciągnięcie warty przy pomniku.

Punktualnie o godzinie 12-ej wszyscy uczestnicy obchodów zgromadzili się na skwerze przy obiekcie SCK, by włączyć się w odśpiewanie polskiego Hymnu Narodowego „JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA” w ramach ogólnonarodowego projektu „Niepodległa do HYMNU”. Podczas radosnego śpiewania nad głowami uczestników powiewały biało czerwone chorągiewki. A na okoliczność uwiecznienia tego wydarzenia zostało wykonane wspólne zdjęcie za pomocą krążących w powietrzu dronów. Będzie to wspaniała pamiątka tak dla uczestników świętowania jak i dla przyszłych pokoleń.

W godzinach popołudniowych wszyscy zainteresowani mogli uczestniczyć w specjalnym okolicznościowym koncercie pn. „DLA NIEPODLEGŁEJ”. Został zaprezentowany dla licznie zgromadzonej publiczności w sali widowiskowej SCK o godz. 17-ej. W koncercie wystąpiła grupa artystów: Karolina Michalik (aktorka Teatru Dramatycznego z Warszawy) i Jacek Ozimkowski (bas), Jerzy Kluzowicz (fortepian), Wiesław Murzański (wiolonczela i kontrabas) oraz dziennikarz i publicysta Leszek Mazan, który koncert poprowadził w ciekawy, przeplatany anegdotami sposób.

Cały czas w SCK dla uczestników obchodów dostępne były wystawy tematycznie związane ze świętem Niepodległości. Można było zwiedzić: – Wystawę militariów z kolekcji Mariusza Stradomskiego, – Wystawę pn. „Tak powstała niepodległa” oraz – Wystawę pn. „Kartka urodzinowa dla Niepodległej”.

Specjalnym zainteresowaniem w dniu Święta Niepodległości cieszyły się sportowe rywalizacje. Po raz trzeci został zorganizowany Sędziszowski Bieg Niepodległości. Wzięło w nim udział około 150 uczestników, którzy walczyli o najlepsze miejsca w trzech grupach wiekowych. Miejsca na podium zajęli:
– grupa szkoły podstawowe kl: III-V, miejsca: 1/ Maciej Blicharski, 2/ Damian Bida, 3/ Piotr Drobot. – grupa szkoły podstawowe kl: VI-VIII, miejsca: 1/ Igor Jaworski, 2/ Damian Zieleniec, 3/ Kacper Dudek. – grupa szkoły ponadgimnazjalne +open, miejsca: 1/ Michał Banaś, 2/ Kornel Zbroński, 3/ Jakub Malczewski.
Już wieczorem, sportową rywalizacją tętniła Hala Sportowa na Ośrodku Sportu i Rekreacji. Tym razem zgromadziła ona miłośników piłki nożnej. W szranki stanęły cztery drużyny, które kolejno zajęły miejsca: 1/ drużyna Reprezentacji Polski Księży, 2/ drużyna Księża i Przyjaciele (z Sędziszowa), 3/ drużyna SEFAKO, 4/ drużyna Vamos.

Należy podkreślić, że obchody święta 100-lecia odzyskania Niepodległości wykraczały w naszej gminie poza czas dnia 11 listopada. Praktycznie rozpoczęły się już w piątek 9 listopada, gdzie podczas spaceru grupa przedszkolaków odwiedziła pomnik przy SCK, przy którym wychowawczynie w przystępny właściwy do wieku sposób opowiedziały maluchom o narodowym świecie. Dzieciaki złożyły kwiaty i zapaliły znicze. To wydarzenie było czymś w rodzaju „czym skorupka za młodu nasiąknie……” – bo prawda o życiu każdego narodu mówi, że patriotyzmu i historii należy uczyć już od dziecka.

Podobnie w piątek 9 listopada o godz. 11:11 w szkołach na terenie naszej gminy uczniowie włączyli się we wspólne śpiewania narodowego hymnu. Od 9 do 16 listopada w placówkach szkolnych odbyły się specjalnie przygotowane przez młodzież okolicznościowe akademie.

Podsumowując dzień 11 listopada w naszej gminie nie zapomnijmy, że cały 2018 rok był tym, w którym jako poszczególne środowiska staraliśmy się podkreślać ten szczególny czas narodowej radości za 100 lat Polaków wolności, co postaramy się uwiecznić w specjalnie wydanej okolicznościowej gazetce.

E K-S.

 

Zdjęcia Gminnych Obchodów Narodowego Święta Niepodległości TUTAJ>>>
Zdjęcia z III Sędziszowskiego Biegu Niepodległości TUTAJ>>>
Zdjęcia Koncertu Patriotycznego "Dla Niepodległej" TUTAJ>>>

 
Exit mobile version