„W chłopie żyje i odradza się naród,
z niego czerpie swą siłę państwo.
On najwięcej daje, najmniej wymaga.
Bez niego nie ma i nie może być
 zdrowego narodu i silnego państwa.”
Wincenty Witos

Dożynki jako uroczystość o wieloletniej tradycji są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika oraz stanowią wyraz wdzięczności za jego codzienne zmagania. Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. Są również doskonałą okazją do zaprezentowania dorobku rolniczego społeczeństwa z naszego regionu, jego różnorodności i niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego.

W niedzielę 20 sierpnia br. odbyły się DOŻYNKI GMINNE 2023 w miejscowości Sędziszów. Współorganizatorem była Parafia pw. Św. App. Piotra i Pawła w Sędziszowie.

Barwny korowód dożynkowy z sędziszowskiego Rynku udał się do kościoła parafialnego pw. Św. App. Piotra i Pawła w Sędziszowie, prowadzony przez Orkiestrę Dętą działającą przy Samorządowym Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Sędziszowie, pod batutą kapelmistrza Piotra Janika. Na czele korowodu herb Gminy Sędziszów niesiony przez Radnego Rady Miejskiej Sędziszów, sołtysa wsi Zielonki Andrzeja Stępnia, za którym podążali sołtys wsi Borszowice Stanisław Ogórek, niosący pęk tegorocznego zboża oraz Przewodniczący Zarządu Osiedla Rynek Paweł Adamski z koszem warzyw i owoców, kolumna pocztów sztandarowych prowadzona przez komendanta Gminnego OSP RP dh Piotra Kurka, dzieci i dorośli z koszyczkami tegorocznych plonów, przedstawicielki wsi dumnie niosące wieńce dożynkowe, kapela Stanisława Malickiego z Sędziszowa, starostowie i gospodarze dożynek, goście oraz mieszkańcy gminy. Odprawiona została uroczysta Msza Święta Dziękczynna za tegoroczne plony pod przewodnictwem ks. Piotra Chruściela Proboszcza Parafii w Mstyczowie, którą koncelebrowali księża dekanatu sędziszowskiego Dziekan ks. Edmund Nocoń, Wicedziekan ks. Edward Giemza,  ks. Proboszcz Stanisław Brzoza, ks. Ariel Szymiczek. Homilia ks. Wicedziekana Edwarda Giemzy nawiązywała do znaczenia ciężkiej pracy rolników. W trakcie nabożeństwa uroczyście poświęcony został chleb przyniesiony przez starostów dożynek
i wieńce dożynkowe.

Po zakończeniu nabożeństwa barwny korowód przemaszerował na Bazę Turystyczno-Kulturalno-Rekreacyjną w Sędziszowie przy ul. Sportowej, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Burmistrz Sędziszowa Wacław Szarek serdecznie powitał wszystkich zebranych. Szczególne słowa skierował do Rolników „Dziękuję za bochen chleba z tegorocznych zbiorów, za Wasz trud i pracę. Życzę aby ten dożynkowy bochen chleba stał się symbolem pomyślności wszystkich bez wyjątku, mieszkańców naszej gminy i naszych gości”. Symbolem rozpoczęcia dożynek było tradycyjnie przecięcie powrósła przez gospodarza dożynek.

Centralnym punktem uroczystości, była ceremonia przekazania chleba wypieczonego z mąki z tegorocznych zbiorów, gospodarzom dożynek Burmistrzowi Sędziszowa Wacławowi Szarkowi i Przewodniczącemu Rady Miejskiej Adamowi Mysiarze przez starostów dożynek, których honory pełnili Edyta Gładka z Łowini i Marcin Głowa z Pawłowic.

Burmistrz Sędziszowa przyjmując chleb przyrzekł, że będzie go dzielił sprawiedliwie, aby nikomu nie brakło. Chleb został obtańcowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sędziszowie. Gospodarze podzielili się chlebem z uczestnikami dożynek. Następnie zaprezentowano i wręczano siedemnaście wieńców dożynkowych, wykonanych przez Panie
z Kół Gospodyń Wiejskich z Borszowic, Marianowa, Krzcięcic, Tarnawy, Gniewięcina, Mstyczowa, Mierzyna, Czekaja-Krzelowa, Łowini, Szałasu, Piołunki, Słaboszowic, Stowarzyszenia Osiedla Rynek, Pawłowic, Swaryszowa, Piły i  Klimontowa-Klimontówka. Wieńce wyróżniały się oryginalnością, pomysłowością i misternością wykonania.

Dożynki gminne, były doskonałą okazją do wręczenia odznak, wyróżnień i podziękowań. Decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 1 sierpnia 2023 roku odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” przyznane na wniosek Burmistrza Sędziszowa otrzymali: Zbigniew Adamski z Sędziszowa, Wojciech Bronkowski z Grązowa, Jarosław Chmielarski z Łowini, Edyta Gładka z Łowini, Stanisław Kot z Fanisławiczek, Hubert Krzemień z Zielonek, Waldemar Markowski ze Starego Kobylnika i Marzena Strzelec z Przełaja.

Tytuł Sołtysa roku otrzymała Wanda Molenda z Aleksandrowa.

Laureatami  „Konkursu  na najładniejszy balkon, prywatną posesję, wiejski ogród kwiatowy i teren wokół bloku” zostali:

– w kategorii „Najładniejsza prywatna posesja” – I miejsce Izabela Balant z Klimontowa, II miejsce Karolina Kasińska z Szałasu i III miejsce Jolanta Gładka ze Swaryszowa,

– w kategorii „Najładniejszy teren wokół bloku” – I miejsce Wspólnota Mieszkaniowa blok nr 21 os. Sady,  II miejsce Wspólnota Mieszkaniowa „RAZEM” ul. Kościuszki 4.

Burmistrz Sędziszowa złożył podziękowania starostom dożynek za duże zaangażowanie w organizację imprezy.

Goście Dożynkowi nie zawiedli. Swoją obecnością zaszczycili nas: Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Marek Bogusławski, Radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Bogusława Wypych i Leszek Wawrzyła, Starosta Jędrzejowski Paweł Faryna, Przewodniczący Rady Powiatu Marek Mentel, Radne Rady Powiatu Małgorzata Muzoł i Ewa Kubas-Samociuk, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie dh Mariusz Stolarczyk, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji Grzegorz Lotko, Komendant Komisariatu Policji w Sędziszowie Paweł Abramowicz, Wójt Gminy Słupia Tomasz Koper, Wiceprezes Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy Janusz  Stanik i Dyrektor Biura Iwona Łodo, Dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Słupi Ewa Kotarska, księża  na czele z księdzem Wicedziekanem Edwardem Giemzą, Prezes Zarządu Fabryki Kotłów SEFAKO S.A. Jacek Boruciński, Wiceprezes Świętokrzyskiego Banku Spółdzielczego w Jędrzejowie Ireneusz Baran, Fundacja z Uśmiechem z Kielc Wiceprezes Elżbieta Gołdyn i Członek Zarządu Krystyna Komendołowicz, Skarbnik Gminy Aneta Gryc, Naczelnicy Wydziałów Urzędu Katarzyna Siwiec i Paweł Olszak, Radni Rady Miejskiej Sędziszów, dyrektorzy placówek oświatowych, dyrektorzy i kierownicy jednostek gminnych, przedstawiciele jednostek ochotniczych straży pożarnych, sołtysi oraz członkowie rad sołeckich, rolnicy i mieszkańcy gminy Sędziszów oraz wielu innych znamienitych gości.

Organizacja Dożynek była możliwa dzięki pomocy finansowej i rzeczowej sponsorów.

W części obrzędowej zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sędziszowie: Hanna Rokicka, Natalia Kowalska, Laura Gil, Paweł Popczyk, Aleksandra Wójtowicz, Filip Brzóska, Julia Cholewa, Zuzanna Juszczyk, Emil Kowalski, Zofia Makowska, Wiktoria Musiał, Natasza Pirogowicz, Paweł Pirogowicz, Karol Skóra, Iga Stoksik, Jan Strzelec, Filip Trzeszkowski.

Uczniów przygotowali nauczyciele Anna Leśniewska i Teresa Trela.

Organizatorzy zaprosili dzieci i dorosłych do udziału w konkursach z nagrodami.

W trakcie dożynek, Stowarzyszenie Towarzystwo Promocji Rybactwa i Produktów Rybnych „Pan Karp” z Torunia zrzeszające ponad 40 gospodarstw rybackich zaprosiło do degustacji karpia. W ramach akcji „Karp w krótkim łańcuchu dostaw” przybliżono uczestnikom imprezy zalety ryb pochodzących z polskich gospodarstw.   

Stoiska wystawowe przygotowali: Stowarzyszenie „Amazonki” z Sędziszowa, Miejsko-Gminne Koło Pszczelarzy z Sędziszowa, Świętokrzyski Bank Spółdzielczy w Jędrzejowie,  Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Słupi, Gabinet Masażu RIWENDEL Agnieszka Kowalik i Piotr Patyna ze  Swaryszowa, Firma Handlowo-Usługowa Hydrotech Edyta Zdańska i Instal Mar -Tom Mariusz Płatek  z Sędziszowa.

Dla dzieci organizatorzy zapewnili mnóstwo atrakcji i zabawy.

Dożynki gminne zakończyła tradycyjna zabawa taneczna z zespołem muzycznym Mariusza Stradomskiego z Pawłowic.

Wyśmienitej zabawie dożynkowej nie przeszkodził żar lejący się z nieba i ekstremalnie wysoka temperatura.

Liczna obecność mieszkańców gminy i gości nadaje sens corocznej organizacji dożynek
i wynagradza wszelkie trudy i przeciwności.

„Nowy chleb jest w komorze,
Teraz deszczyk padać może,
Żeby ziemia nie pragnęła
Nowe zboże nam rodziła.”
Helena Drosińska

Anna Grzybowska