Trzynasty Festiwal Ludowy im. Stefana Ostrowskiego i Jana Jawora za nami. Odbył się 12 września i tak jak poprzednie na Bazie TKR w Sędziszowie. Tradycyjnie po raz XIII-ty wszystkich uczestników i gości powitał główny organizator Burmistrz Sędziszowa Wacław Szarek. Festiwal zgromadził parotysięczną widownię sympatyków ludowego grania, śpiewania i tańcowania. Uczestnikom serwowano tradycyjne potrawy, których podstawowym produktem był ziemniak. W festiwalowe uciechy włączono istotny i na czasie temat walki z pandemią COVID-19 poprzez przeprowadzenie Akcji SZCZEPIMY SIĘ!!! Tegoroczny Festiwal odbywał się w ramach trzydniowych obchodów 30 – lecia nadania praw miejskich dla Sędziszowa. Kalendarzowo wydarzenie miało miejsce w ubiegłym roku, ale ze względu na panującą pandemię uroczystości zostały przeniesione na 2021 rok. Elementem podkreślającym dorobek trzydziestu lat samorządności gminy i miasta jest opracowany i obszernie ilustrowany folder pn. SĘDZISZÓW WCZORAJ I DZIŚ, w którym w kolejnych odsłonach poznajemy: historię gminy i genezę powstania miasta, wędrujemy po obiektach sakralnych, poznajemy przyrodę, kulturę, dorobek wszystkich ośmiu kadencji samorządu, oraz działalność ponad 60 organizacji pozarządowych. W opracowaniu została podkreślona działalność przedsiębiorców i integracja społeczna mieszkańców. Folder w ramach promocji gminy przekazywany był dla kapel i KGW jako dodatkowy element podziękowań za uświetnienie swoją obecnością Festiwalu.

W godzinach od 13-ej do 21 –ej na scenie zaprezentowało się 12 kapel i 7 zespołów pieśni i tańca. Wystąpiły kapele: Czesława Wojsława z Jędrzejowa, Całków z Zielonek, Świętokrzyska z Kielc, Mariusza Stradomskiego z Pawłowic, Małopolanie z Książa Wielkiego, Edwarda Goli z Sędziszowa, Stanisława Malickiego z Sędziszowa, Działoszacy z Działoszyc, Kamila Połonka z Potoka Wielkiego, HEŃKA z Małogoszcza, HELIOS z Sędziszowa i CHDK Benc z Chlewic, oraz Zespoły Pieśni i Tańca: Wierna Rzeka z Piekoszowa, DK z Małogoszczy, Leśnianie i Furmani z Bodzentyna, Skorkowianki ze Skorkowa, Cieślaneczki z Cieśli, i Moskorzewianie z Moskorzewa. Jak nie trudno się zorientować większość występujących prezentowała muzykę rejonu jędrzejowskiego, mającą swoją indywidualną nutkę, w której słychać twórczość festiwalowych patronów Ostrowskiego i Jawora. W kapelach i zespołach grają i śpiewają ich uczniowie. Występy kapel zostały dofinansowane przez współorganizatora Festiwalu Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Sędziszowa, które pozyskało środki na ten cel w ramach projektu „MUZYKA LUDOWA ŁĄCZY POKOLENIA – PRZEGLĄD KAPEL 2021” ze środków LGD Ziemia Jędrzejowska „GRYF”. Wśród fanów muzyki ludowej nie trudno było zauważyć osoby, które filmowały występy lub robiły fotki. Prawie cały czas przed sceną, odbywały się tańce. Polkom, walczykom i oberkom nie było końca.

Obok sceny swoją pracę prezentowały i zachęcały do korzystania z usług: FUNDACJA NA RZECZ WSPIERANIA RODZINY ORAZ DZIECI I MŁODZIEŻY „FUNDACJA Z UŚMIECHEM” z siedzibą w Kielcach oferująca gry i zabawy dla dzieci oraz reklamująca możliwości skorzystania z usług rehabilitacji w ŚDS w Józefinie gm. Łopuszno. Można było dokonać zakupów kosmetyków firmy. Ze sceny płynęły komunikaty przypominające o obowiązku dokonania samospisu internetowego w ramach akcji LICZYMY SIĘ DLA POLSKI, aby wypełnić obywatelski obowiązek wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, który trwa do 30 września br. Propagowano również Rządowy Program Priorytetowy „Czyste Powietrze” w ramach którego mieszkańcy gminy mogą pozyskać dopłaty na wymiany starych pieców źródła ciepła oraz docieplenia domów jednorodzinnych. Pszczelarze z Sędziszowa skupieni w Rejonowym Kole Pszczelarzy, które liczy sobie 35 członków i opiekuje się 720 rodzinami pszczelimi częstowali miodami z tegorocznych zbiorów. I tak jakoś na Festiwalu się złożyło, że nikt nie mógł się poczuć głodnym czy spragnionym. Panie z KGW częstowały wszelkim jadłem i napitkiem.

Sporo emocji budził przeprowadzony wśród KGW konkurs pn. „ZIEMNIACZANE HISTORIE A LOKALNA TRADYCJA” dofinansowany w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Plan operacyjny na lata 2020-2021.

Uczestniczyło w nim 20 podmiotów, 19 KGW i Stowarzyszenie. Były to KGW: Borszowice, Czekaj, Krzcięcice, Łowinia, Marianów, Mierzyn, Piołunka, Słaboszowice, Szałas, Tarnawa i Stowarzyszenie Osiedla Rynek. Ponadto, spoza gminy KGW Falęcin Stary ”DZIKIE BABY” (gm. Stopnica), Ignacówka (gm. Jędrzejów), Koryczany i Łany Średnie (gm. Żarnowiec), Kowalów Dolny, Laskowa, Ludwinów, (gm. Wodzisław), Rożnica (gm. Słupia) i Trzciniec (gm. Nagłowice).

Potrawy konkursowe oceniała Komisja w składzie: przewodniczący komisji – Tomasz Koper (wójt gminy Słupia), oraz Małgorzata Muzoł (sekretarz gminy), Adam Mysiara (przew. rady miejskiej), Janina Błasiak (przew. Pow. Rady Kobiet), Lucyna Nahajczuk (b. skarbnik gminy), Jolanta Wiekiera (dyrektor SCK), Stanisław Mach (prezes Stowarzyszenia Na rzecz Rozwoju Sędziszowa), Stanisława Gębka (kucharz z zawodu) i Barbara Maczkiewicz (radna rady miejskiej, przedst. Spółdzielni Socjalnej „Przysmak”).W wyniku indywidualnych ocen wszystkich członków komisji (suma punktów), kolejno trzy pierwsze miejsca zajęły:

I miejsce KGW Czekaj za „Zawijaniec ziemniaczany z mięsem, szpinakiem i sosem kurkowym”. Nagrodą była frytownica tłuszczowa.

II miejsce KGW Słaboszowice za „Kartoflak, czyli babka ziemniaczana”. Nagrodą był zestaw garnków.

III miejsce KGW Tarnawa za „ Kiełbaski ziemniaczane”. Nagrodą był nutrii – blender.

Pozostałe uczestniczki otrzymały wyróżnienia, którymi były elektryczne maszynki do mięsa.

Poza konkursem Komisja przyznała nagrodę w formie bonu wartości 250,00 zł, ufundowanego przez Firmę AGROS – HUDYKA za najładniejsze stoisko, która przypadła dla Stowarzyszenia Osiedla Rynek.

Nagrody wręczyli Wacław Szarek Burmistrz Sędziszowa, Adam Mysiara Przewodniczący Rady Miejskiej Sędziszów i Wioletta Zdeb Prezes FUNDACJI NA RZECZ WSPIERANIA RODZINY ORAZ DZIECI I MŁODZIEŻY „FUNDACJA Z UŚMIECHEM”.

W czasie trwającej imprezy, w godzinach od 14-ej do 19-ej, została przeprowadzona Akcja #SZCZEPIMY SIĘ Z KGW!!!. Jej organizatorem było KGW Piołunka. Szczepienia zlecono Przychodni NZOZ EURO-MED Ewa i Stanisław Grzyb ze Słupi. Punkt przyjął łącznie 15 osób. Dla zainteresowanych proponowano dwa rodzaje szczepionek jednorazową Johnson&Johnson lub pierwszą dawkę Pfizera (szczepienie II dawką będzie możliwe za trzy tygodnie w dowolnym punkcie szczepień). Z pośród osób zaszczepionych tuż po godz. 19-ej rozlosowano trzy nagrody w postaci sprzętu AGD.

Słowo prowadzące Festiwalu należało do Ewy Kubas-Samociuk i Anny Grzybowskiej.

Festiwal okazał się kolejnym świętem sędziszowskiej wsi. Było miło i serdecznie. Atmosfery nie zburzył nawet element krótkiego ale ulewnego deszczu.

E K-S.