Każdego roku, gdy słońce szybciej chyląc się ku zachodowi zwiastuje zbliżający się koniec lata, z pól znikają ostatnie złote kłosy to jest znak, że rolnicy kończą wielotygodniową pracę. Gospodynie zaczynają splatać dożynkowe wieńce i z pierwszej mąki piec bochny chleba. Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. To święto radości i zadowolenia z zebranych plonów będące podsumowaniem efektów ciężkiej pracy ludzi pracujących na roli.

W niedzielę 22 sierpnia br. odbyły się DOŻYNKI GMINNE 2021 w miejscowości Krzcięcice, nad którymi Patronat Narodowy objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Współorganizatorem była Parafia Św. Prokopa w Krzcięcach.

Barwny korowód dożynkowy prowadzony przez Orkiestrę Dętą działającą przy Samorządowym Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Sędziszowie pod batutą kapelmistrza Piotra Janika, herb Gminy Sędziszów niesiony przez Sołtysa Słaboszowic Bożenę Marusieńską za którym podążali sołtysi: Wojciechowic Aneta Konieczna z koszem owoców i warzyw, Aleksandrowa Wanda Molenda z bukietem kwiatów, Mierzyna Roman Pierzchała i Krzcięcic Andrzej Kurek, kolumna pocztów sztandarowych prowadzona przez Wiceprezesa Zarządu Miejsko – Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych RP dh Jana Ryczko wraz z pocztami sztandarowymi, kapela Helios z Sędziszowa, przedstawicielki wsi dumnie niosące wieńce dożynkowe, starostowie i gospodarze dożynek, goście oraz mieszkańcy gminy przybył na plac przy remizie OSP w Krzcięcicach.

Następnie odprawiona została uroczysta Msza Święta Dziękczynna za tegoroczne plony pod przewodnictwem ks. Stanisława Brzozy, którą koncelebrowali księża dekanatu sędziszowskiego Dziekan ks. Edmund Nocoń, Wicedziekan ks. Edward Giemza, ks. Jan Kopeć, ks. Ariel Szymiczek. Homilia współgospodarza dożynek ks. Dziekana Edmunda Noconia nawiązywała do ciężkiej pracy rolnika. W trakcie nabożeństwa uroczyście poświęcony został chleb przyniesiony przez starostów dożynek i wieńce dożynkowe.

Burmistrz Sędziszowa Wacław Szarek serdecznie powitał wszystkich zebranych. Szczególne słowa skierował do Rolników „Dziękuję Wam za poniesiony trud, oddanie i szacunek dla tej polskiej ziemi”. Symbolem rozpoczęcia dożynek było tradycyjnie przecięcie powrósła przez gospodarza dożynek.

Centralnym punktem uroczystości była ceremonia przekazania chleba wypieczonego z mąki z tegorocznych zbiorów gospodarzom dożynek Burmistrzowi Sędziszowa Wacławowi Szarkowi i Przewodniczącemu Rady Miejskiej Adamowi Mysiarze przez starostów dożynek, których honory pełnili Monika Patyna z Mierzyna i Artur Lagierski ze Słaboszowic.

Burmistrz Sędziszowa przyjmując chleb przyrzekł, że będzie go dzielił sprawiedliwie aby nikomu nie brakło. Tradycyjnie chleb został obtańcowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Krzcięcicach. Gospodarze podzielili się chlebem z uczestnikami dożynek. Następnie zaprezentowano i wręczano trzynaście wieńców dożynkowych wykonanych przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich ze Słaboszowic, Marianowa, Gniewięcina, Borszowic, Tarnawy, Swaryszowa, Czekaja i Szałasu, Pawłowic, Krzcięcic, Piły, Mierzyna i Piołunki, Klimontowa – Klimontówka, Łowini. Wieńce wyróżniały się oryginalnością i misternością wykonania. Ich walory artystyczne i estetyczne podziwiali nie tylko mieszkańcy gminy ale również przybyli goście.

Dożynki gminne, były doskonałą okazją do wręczenia odznak, wyróżnień i podziękowań. Decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 lipca 2021 roku odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” przyznane na wniosek Burmistrza Sędziszowa otrzymali: Ewa Czajka z Krzcięcic, Krzysztof Dalka z Krzelowa, Renata Głowa z Pawłowic, Czesław Hudyka z Sędziszowa, Czesław Kubicki z Sędziszowa, Maciej Molenda z Sędziszowa, Marcin Patyna z Mierzyna, Beata Smulska z Piołunki, Teresa Szczęsna z Sędziszowa i Łukasz Zasada z Gniewięcina.

Tytuł Sołtysa roku otrzymał Roman Pierzchała z Mierzyna.

Laureatami „Konkursu na najładniejszy balkon, prywatną posesję, wiejski ogród kwiatowy i teren wokół bloku” zostali:

– w kategorii „Najładniejszy balkon” – I miejsce Marek Brzdąk z Sędziszowa

– w kategorii „Najładniejsza posesja” – I miejsce Lech Stefańczyk z Tarnawy, II miejsce Dorota Biber z Klimontowa

 – w kategorii „Najładniejszy teren wokół bloku” – I miejsce Wspólnota Mieszkaniowa blok Nr 21 os. Sady, II miejsce Wspólnota Mieszkaniowa blok Nr 4 os. Na Skarpie i III miejsce Wspólnota Mieszkaniowa Bloku Nr 16 os. Na Skarpie.

Burmistrz Sędziszowa wręczył starostom dożynek podziękowania za duże zaangażowanie w ich organizację.

Mimo, że dożynki odbywały się również w sąsiednich gminach Goście Dożynkowi nie zawiedli. Swoją obecnością zaszczycili nas: Poseł Czesław Siekierski, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Marek Bogusławski, Radni Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Bogusława Wypych i Leszek Wawrzyła, Starosta Jędrzejowski Paweł Faryna, Przewodniczący Rady Powiatu Marek Mentel, Radne Rady Powiatu Małgorzata Muzoł i Ewa Kubas-Samociuk, księża na czele z księdzem Dziekanem Edmundem Noconiem, Prezes Zarządu Fabryki Kotłów SEFAKO S.A. Jacek Boruciński, Wiceprezes Świętokrzyskiego Banku Spółdzielczego w Jędrzejowie Ireneusz Baran, Skarbnik Gminy Lucyna Nahajczuk, Radni Rady Miejskiej Sędziszów, dyrektorzy placówek oświatowych, przedstawiciele jednostek ochotniczych straży pożarnych, sołtysi oraz członkowie rad sołeckich, dyrektorzy i kierownicy jednostek gminnych, rolnicy i mieszkańcy gminy Sędziszów oraz wielu innych znamienitych gości.

Organizacja Dożynek była możliwa dzięki pomocy finansowej i rzeczowej sponsorów, którymi byli: Monika i Marcin Patyna z Mierzyna, Artur Lagierski ze Słaboszowic, Beata Smulska Gospodarstwo Specjalistyczne z Piołunki, Renata i Marcin Głowa REN-MAR z Pawłowic, Wiesława i Waldemar Kowalscy Hurtownia Pasz ze Słaboszowic, Świętokrzyski Bank Spółdzielczy w Jędrzejowie, „Galesz Smak” S.C. Zakład Przetwórstwa Mięsnego z Mierzyna, Dawid Konieczny DAW-TER z Wojciechowic, Grażyna i Władysław Urbańscy „Sklep mięsny” z Gniewięcina, Michał Stefańczyk Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe z Tarnawy, Michał Pałka Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowo-Usługowe i Transportowe MIWEX z Sędziszowa, Lidia Bierońska PPHU i T Piekarnia „MAREK” z Sędziszowa, Grzegorz Frydel ze Słaboszowic, Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Sędziszów Aneta Konieczna, Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Sędziszowie, Samorządowe Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Sędziszowie, KGW i OSP.

W części artystycznej zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Krzcięcicach: Magdalena Sroga, Jan Patyna, Michalina Knapik, Anna Molenda, Julia Zaczkowska, Laura Makuch, Maja Olechno, Julia Juźwik, Alicja Ozga, Wiktor Puto, Wiktoria Bernat, Aurelia Adamczyk i Ewa Molenda. Uczniów przygotowała Dominika Domagała.

Zespół Pieśni i Tańca Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach zaprezentował taniec narodowy polonez, jak również tańce regionalne takie jak suita krakowska, suita kielecka i kujawiak. Można też było nauczyć się Poloneza z repertuaru Wojciecha Kilara.

Członkinie KGW Mierzyn przygotowały blok konkursów. Środki finansowe na realizację grantu „Spotkanie integracyjno-aktywizujące w Krzcięcicach” przyznało Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Ziemia Jędrzejowska – GRYF” w Jędrzejowie – operacja przedsięwzięcia 1.3.3 Zachowanie dziedzictwa lokalnego w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Stoiska wystawowe przygotowali: Rejonowe Koło Pszczelarzy z Sędziszowa, Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach – Powiatowy Zespół Doradczy
w Jędrzejowie, firma fotowoltaiczna Columbus Energy S.A. z Krakowa, Barbara Pisarek Rękodzieło artystyczne, Urząd Miejski w Sędziszowie – Punkt konsultacyjno-informacyjny Rządowego Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” oraz Gminny Punkt Spisowy Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Na tegorocznych dożynkach nie zabrakło akcentów kulinarnych. Można było skosztować tradycyjnego jadła, które przygotowały Panie z KGW z Mierzyna, Słaboszowic, Krzcięcic i Piołunki, chleba ze smalcem oraz kiszonym ogórkiem, swojskiej wędliny oraz innych przysmaków. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji i zabawy. Do północy trwała zabawa pod gwiazdami z zespołem Mariusza Stradomskiego z Sędziszowa.

To był udany i wyjątkowy dzień. Tegorocznej uroczystości sprzyjała piękna pogoda i wspaniała atmosfera, którą tworzyli wszyscy uczestnicy dożynek.

Żegnamy się z przesłaniem:

Niech ciężka rolnika praca
W naszym kraju się opłaca.
A gdy wśród nas będzie panować zgoda,
Bóg do pracy siły nam doda!

Anna Grzybowska

Zdjęcia >>> TUTAJ <<<