XVI Festiwal Ludowy im. Stefana Ostrowskiego i Jana Jawora przeszedł do historii. Każdy kto ludową muzykę od innych woli, mógł 30 czerwca br. podczas ludowego grania i śpiewania w Sędziszowie nasłuchać się jej do woli. Niedzielne popołudnie w Sędziszowie pokazało po raz kolejny, że nasze środowisko żyje piękną ludową tradycją i obyczajem przejętymi od naszych ojców i dziadków. Tańcom na ludową nutę nie było końca. Przed sceną tańczące pary wywijały oberki, krakowiaki, walczyki i „wściekłe” polki – domagając się, że jeszcze mało. Poszczególnym wykonawcom robiono zdjęcia, a co niektórzy filmowali wydarzenia na scenie od deski do deski. Festiwal został utrwalony w całości przez TV Ludowa Tradycja – Józef Walczyk. Było miło, serdecznie, wesoło i radośnie. Festiwal okazał się kolejnym świętem sędziszowskiej wsi. Muzyka ludowa jest częścią naszej kultury wywodzącej się z korzeni przodków. Cieszy nas – porywa do udanej zabawy. Czas przemija. Tworzona tu i teraz w małych Ojczyznach sztuka zostanie dla potomnych.

W godzinach od 13:00 do 21:00 na Bazie TKR zaprezentowało się 20 wykonawców. Wystąpiły kapele: „DZIAŁOSZACY” z Działoszyc, „Helios” z Sędziszowa, Edwarda Goli z Sędziszowa, „Świętokrzyska” z Kielc, „CAŁKÓW” z Zielonek, „Małopolanie” z Książa Małego, Czesława Wojsława z Jędrzejowa, „HEŃKA” z Małogoszcza, „NIETAKTOWNI” z Warzyna, Mariusza Stradomskiego z Pawłowic, Stanisława Malickiego z Sędziszowa, „Sewerynki” z Rakoszyna, Wyczyńskiego z Lubczy, zespoły pieśni i tańca: DK w Małogoszczu, „Moskorzewianie” z Moskarzewa, „Łopuszno” z Łopuszna, „Wierna Rzeka” z Piekoszowa, a także zespoły śpiewacze KGW: Skorkowianki ze Skorkowa, Cieślaneczki z Cieśli i „Kowalanki” z Kowali.

Tradycyjnie Festiwal zgromadził bardzo liczną widownię, należy dodać osób zakochanych w ludowości i tradycji. Niezwykle miłym i wyjątkowym akcentem imprezy – był udział w niej reprezentacji Gminy Sędziszów Małopolski, w ramach umowy partnerskiej, którą gminy realizują od tego roku. Gościliśmy przedstawicieli samorządu w osobach Burmistrza Sędziszowa Małopolskiego Bogusława Kmieć, Zastępcę Burmistrza Marka Pająk oraz Sekretarza Jana Maroń. Na scenie zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca „ROCHY”, a stoisko z regionalnymi potrawami z podkarpackiego przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich Klęczany. Występ ROCHÓW zyskał duży aplauz publiczności. Podobnie zachwycały smakiem prezentowane na stoisku KGW Klęczany – potrawy tamtejszej kuchni. Obaj burmistrzowie Bogusław Kmieć i Wacław Szarek skierowali wzajemnie pozdrowienia do społeczności gmin. Na pożegnanie gości z Sędziszowa Małopolskiego w podziękowaniu za obecność – wystąpiły połączone kapele z Sędziszowa – 5 kapel zagrały i zaśpiewały (Rafał Gola) walczyka „Piękna jest ziemia Kielecka”, który jest swoistym rysem historycznym ziemi świętokrzyskiej. Kiedyś utwór ten śpiewał nieżyjący już Jan Ozga.

Na okoliczność 50 lecia pracy artysty na niwie tworzenia i propagowania ludowej muzyki, który to jubileusz obchodzą Stanisław Malicki i Ryszard Kowalkowski – Burmistrz naszej gminy przekazał obu akordeonistom – okolicznościowe dyplomy z ryngrafami sędziszowskiej lokomotywy. Obaj artyści nie tylko, że grają na akordeonach, to w życiu zawodowym byli kolejarzami.

Jak każdego roku emocje budził konkurs kulinarny pn. „ HULAJ DUSZA PO NASZEMU”. Fundatorem nagród po raz kolejny (czwarty rok) był Poseł do PE Adam Jarubas. Konkurs o nieco zagadkowym tytule zgromadził 17 uczestników: 14 KGW: (Borszowice, Gniewięcin, Klimontów-Klimontówek, Czekaj, Krzcięcice, Łowinia, Marianów, Mierzyn, Mstyczów, Piołunka, Swaryszów, Słaboszowice, Trzciniec i Tarnawa), dwa Stowarzyszenia „Osiedle Rynek” oraz „Mieszkańców i Sympatyków wsi Krzcięcice” i szkołę ZS CKR w Krzelowie. Potrawy oceniała Komisja w składzie: przewodniczący komisji Marek Pająk (v-ce burmistrz Sędziszowa Małp.) oraz członkowie: Tomasz Koper (wójt Gminy Słupia), Anna Januszek ( KGW Sukowa), Beata Cyzio – (KGW Klęczany), Andrzej Jupowicz – (radny Rady Miejskiej) – Czesław Kubicki (Stow. Pszczelarzy). W wyniku indywidualnych ocen członków Komisji (liczyła się suma punktów) kolejno trzy pierwsze miejsca zajęły:

I miejsce – ZS CKR w Krzelowie za potrawę „Placki z młodej kapusty i mięsa serwowane
z twarożkiem”
(nagroda 600,00 zł)

II miejsce – KGiGW Marianów za potrawę „Zupka prosto z ogródka czyli zdrowo i ziołowo” (nagroda 500,00 zł)

III miejsce – KGW Klimontów- Klimontówek za potrawę „Pierś z indyka podana na duszonej młodej kapuście z marchewką i koperkiem” (nagroda 400,00 zł)

Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia po 250,00 zł.

Komisja wybrała też trzy najładniej urządzone stoiska. W tym konkursie nagrody były równorzędne – po 200 zł, a otrzymały je: KGW Krzcięcice, KGW Tarnawa i KGiGW Marianów. Po przejściu komisji stoiska zostały otwarte ze swoimi pysznościami dla wszystkich odwiedzających. Panie kusiły przeróżnymi potrawami, z czego uczestnicy korzystali i chwalili, ach chwalili…

Nagrody w imieniu Pasła Adama Jarubasa wręczyli Wicewojewoda Świętokrzyski Michał Skotnicki
i gospodarz festiwalu Burmistrz Wacław Szarek.

Imprezie towarzyszyło szereg stanowisk promocyjnych. Dla publiczności prezentowały się: Związek Pszczelarzy – Koło z Sędziszowa, gdzie serwowano do degustacji tegoroczne miody. Gabinet Masażu „REWENDEL” ze Swaryszowa propagował swoje usługi z atrakcyjnymi gadżetami. Po raz drugi na imprezie, została zorganizowana przez Świętokrzyskie Stowarzyszenie Hodowców Królików Rasowych plenerowa wystawa tych milusińskich futrzaków. Cieszyła się dużym zainteresowaniem szczególnie przez najmłodszych uczestników festiwalu. Na urządzonym stoisku przez firmę EKO-PRECYZJA zainteresowani mogli uzyskać profesjonalne informacje o utylizacji azbestu, którego jeszcze tak dużo jest w naszym otoczeniu. Gmina Sędziszów w bieżącym roku bierze udział w organizowanym przez Ministerstwo konkursie AZBEST 2024, którego celem jest zachęcanie do utylizacji tego produktu.

Festiwal został zaszczycony obecnością znamienitych gości pracujących na rzecz rozwoju naszego regionu. Odwiedzili go przekazując pozdrowienia dla uczestników: Wicewojewoda świętokrzyski – Michał Skotnicki, Wójt Gminy Słupia – Tomasz Koper, radni Rady Powiatu z naszej gminy i duża grupa Radnych Rady Miejskiej w Sędziszowie.

Wszystkim uczestnikom organizator Burmistrz Wacław Szarek – dziękuje za obecność i wytworzenie wspaniałej niepowtarzalnej atmosfery jaka była na imprezie. W roku bieżącym Festiwal został sfinansowany przez budżet gminy i środki sponsorów, których lista znajduje się na forach społecznościowych w formie podziękowań.

Relacja: E K-S.