„Bóg wybacza zawsze, ludzie wybaczają czasem, natura nie wybacza nigdy”
papież Franciszek

Każdego dnia na całym świecie widoczna jest niszczycielska moc człowieka. Tempo wymierania gatunków roślin i zwierząt jest obecnie najszybsze w historii ludzkości. Widok ton śmieci, odpadów i plaga plastiku zalewająca nawet najdziksze zakątki naszego globu nikogo już nawet nie szokuje.

Do czego zmierzamy? Dlaczego aż tak niszczymy naszą planetę, naszą przyrodę, naszą miejscowość, począwszy od najbliższej okolicy w której żyjemy. Nadszedł czas na konkretne działania w myśl słów „słowa uczą – przykłady pociągają” 22 kwietnia w Święto Ziemi pracownicy Urzędu Miejskiego w Sędziszowie na czele z Burmistrzem Wacławem Szarkiem, Sekretarz Gminy Małgorzatą Muzoł i Skarbnik Gminy Lucyną Nahajczuk, wyposażeni w worki i rękawice rozpoczęli akcję „Posprzątaj swoją okolice”.

Idąc wzdłuż torów gminną drogą łączącą miejscowości Gniewięcin i Klimontów wyciągaliśmy z rowów różnorakie butelki, makulaturę, materiały budowlane, opony, sedes, wyrzucone worki ze zużytymi pieluchami, kilogramy wyrzuconych słoików. Skala problemu przeraziła wszystkich. To nie były „śmieci” rzucone na szybko z jadącego samochodu, to były wory specjalnie rzucone w krzaki i rowy. Najbardziej przykre było znalezienie wyrzuconych do rowu artykułów spożywczych, które mieszkańcy otrzymują w ramach wsparcia.

Czy tak trudno w dzisiejszej dobie pozbyć się odpadów z domu w normalny sposób? Przecież wystarczy wystawić kosze i śmieci są odbierane. Nie wymaga to od nas większego wysiłku. Worki są oznaczone kolorami i wszystko jest bardzo czytelne, papier – niebieski, plastik – żółty, szkło – zielony, odpady BIO – brązowy, czarny – odpady zmieszane.

W dwie godziny zebraliśmy ponad 70 worków samych śmieci. Nie zrobiliśmy wiele, posprzątaliśmy jedną drogę z kilkudziesięciu w gminie, z kilkuset w powiecie, ale było warto!

Akcja „Posprzątaj swoją okolice” trwa do 8 maja, przyłącz się i posprzątaj kawałek swojej drogi, jak będziemy działać razem, zrobimy więcej i znowu może być tak pięknie. Odwdzięczmy się naturze by podziwiać piękną wiosnę.

K.G.