Szanowni Państwo!

Mając na uwadze zbliżającą się rocznicę wybuchu konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy oraz jubileusz 65 lat współpracy Kielc i Winnicy obchodzony w 2023 r. pragniemy zjednoczyć się i wesprzeć naród ukraiński. Przedłużający się czas trwania każdego konfliktu zbrojnego, powoduje stopniowy spadek zainteresowania mediów i tym samym szeroko pojętej społeczności. Toczący się konflikt zaczyna być traktowany jako część „normalnej” rzeczywistości. Pojawiają się tendencje do myślenia, iż „zrobiliśmy już dla jego ofiar wszystko co było możliwe” i pozostaje jedynie czekać na jego zakończenie. W związku z setkami tysięcy niewinnych obywateli Ukrainy, którzy mierzą się z brakiem możliwości zaspokojenia swoich podstawowych potrzeb żywnościowych pojawiła się wspólna inicjatywa instytucji działających na terenie Miasta Kielce, aby zorganizować zbiórkę rzeczową, która trafi do miasta partnerskiego Winnicy w przededniu rocznicy konfliktu.

Podmioty zaangażowane w akcję to Miasto Kielce, Fundacja Kaganek oraz Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód. Łącznie dostarczyli około pół tysiąca ton pomocy humanitarnej w kilkudziesięciu transportach docierając do najdalszych zakątków Ukrainy. W ich działania włączeni zostali liczni partnerzy z kraju i zagranicy, wolontariusze, darczyńcy indywidualni oraz instytucjonalni.

Mając na uwadze powyższe, Prezydent Miasta Kielce zaprasza do włączenia się w zbiórkę produktów w postaci: konserw mięsnych i rybnych, ryżu, makaronu, kaszy, herbaty, kawy, oleju, szczoteczek i past do zębów, szamponów, mydła, żeli pod prysznic, podgrzewaczy do rąk, które zostaną przekazane do miasta partnerskiego Winnicy przed 24 lutego br.

Gmina Sędziszów jako laureat nagrody Wojewody Świętokrzyskiego „Czyste Serce” w kategorii „Pomoc uchodźcom w związku z konfliktem w Ukrainie” także będzie prowadzić zbiórkę z terenu naszej gminy.

Wymienione powyżej dary będą przyjmowane w Urzędzie Miejskim w Sędziszowie w godz. pracy urzędu. Zbiórka będzie trwać do 15.02.2023 r.