Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Kielcach informuje,
że w dniach 25-28 września 2023 r.

oraz w dniach 23-27 października 2023 r.
na obszarze województwa świętokrzyskiego planowane jest przeprowadzenie jesiennej akcji ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Szczepienie lisów obejmie całe województwo świętokrzyskie i zostanie przeprowadzone poprzez rozrzut szczepionki z samolotów oraz jej ręczne wyłożenie przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.

Szczepienia lisów zostaną wykonane przy użyciu szczepionki doustnej, zawierającej niezjadliwy szczep wirusa wścieklizny w ampułce, zatopionej w niewielkim, brązowo-zielonym pakiecie stanowiącym przynętę.

Celem akcji jest zlikwidowanie występowania na terenie województwa świętokrzyskiego wścieklizny u lisów wolno żyjących, a tym samym usunięcie niebezpieczeństwa zakażenia wścieklizną ludzi.

Przypominamy!

Wścieklizna jest groźną, śmiertelną chorobą zakaźną przede wszystkich ssaków mięsożernych (lisy, koty, psy) oraz innych zwierząt stałocieplnych (sarna, dzik), w tym również człowieka. Regularne szczepienia przeciwko wściekliźnie są najskuteczniejszym sposobem zapobiegania wystąpieniu i rozprzestrzenianiu się wścieklizny.

Apelujemy do mieszkańców o nie dotykanie i nie podnoszenie pakietów ze szczepionką!

W okresie akcji i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się trzymanie psów na smyczy, a kotów w zamkniętych pomieszczeniach.