Pamięć trwa

Kolejna 74 rocznica mordu na sędziszowskich kolejarzach w Piotrkowicach i Chmielniku nie została zapomniana. Tym razem 19 marca 2018 roku, delegacja gminy Sędziszów w składzie przedstawicieli samorządu gminy i młodzieży skupionej w ramach działalności Międzyszkolnego Klubu Historycznego, odwiedziła miejsca pamięci (miejsca zbrodni dokonanej przez służby niemieckiego okupanta 17 marca 1944 roku), gdzie swoje życie za Ojczyznę oddali nasi przodkowie.
Kolejna 74 rocznica mordu na sędziszowskich kolejarzach w Piotrkowicach i Chmielniku nie została zapomniana. Tym razem 19 marca 2018 roku, delegacja gminy Sędziszów w składzie przedstawicieli samorządu gminy i młodzieży skupionej w ramach działalności Międzyszkolnego Klubu Historycznego, odwiedziła miejsca pamięci (miejsca zbrodni dokonanej przez służby niemieckiego okupanta 17 marca 1944 roku), gdzie swoje życie za Ojczyznę oddali nasi przodkowie. Młodzież w roku bieżącym reprezentowali uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pała II w Krzcięcicach, w składzie: Olga Tomasik, Agnieszka Synowiec, Kamil Cieślik, Szymon Ozga, pod opieką nauczycieli Wioletty Pardela i dyr. szkół prowadzonych przez fundację z „Uśmiechem” Ewą Cembrzyńską. Delegacja uczniów przy grobie najmłodszego z rozstrzelanych, 19 letniego Henryka Poprawskiego, stanęła ze sztandarem szkoły. Podobnie też uczniowie miejscowej szkoły z Piotrkowic. W Chmielniku na to patriotyczne spotkanie stawili się uczniowie klas gimnazjalnych. Samorządy gmin reprezentowali sekretarze gmin: z Sędziszowa Ewa Kubas-Samociuk, a z Chmielnika Andrzej Łopaciński.

Jak co roku harcerze ze szkoły w Piotrkowicach odczytali opis mordu kolejarzy, sporządzony na podstawie opowiadań naocznych świadków tamtego czasu. Na miejscu straceń uczestnicy spotkania modlitwą i minutą ciszy, przy pochylonych sztandarach, uczcili pamięć wszystkich ofiar II wojny światowej. Zostały złożone kwiaty i zapalono znicze.

Tradycją naszych wyjazdów jest wspólne spotkanie uczestników w Szkole Podstawowej w Piotrkowicach gdzie jak co roku popłynęły opowieści o wspólnie przeżytych latach niewoli mieszkańców sędziszowskiej i chmielnickiej ziemi. Wspomnienia dotyczyły również bohaterskiego szlaku bojowego Oddziału Żołnierzy AK „SPALENI”, który właśnie w Piotrkowicach (poprzednio Tarnoskała), przeprowadził udaną akcję na rozbrojenie niemieckiego posterunku. O tych wydarzeniach mówił do młodzieży Prezes Stowarzyszenia „Dziedzictwo Piotrkowic” Edward Rzadkowski, wielki miłośnik historii tamtych czasów, który został zaproszony na spotkania z młodzieżą do naszej gminy. Zwrócił się do młodych uczestników z apelem, aby „kiedy nas nie stanie” oni kultywowali pamięć o poległych w obronie Ojczyzny.

Takie wyjazdy pozwalają budować patriotyzm młodego pokolenia i poczucie odpowiedzialności za Ojczyznę. Uczestnicy takich młodzieżowych delegacji po pobycie na miejscach pamięci narodowej dzielą się swoimi przeżyciami i opowiadając o tym rówieśnikom.

E K-S.