„Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika.
Tym rękom które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju,
a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić.”
 
Jan Paweł II

Drodzy Rolnicy!

Miesiąc sierpień to czas, kiedy każdego roku nasze myśli kierują się w stronę rolników i radosnego oczekiwania na podsumowanie ich całorocznego wysiłku podczas Dożynek Gminnych. Dożynki w naszej gminie  to uroczystość o wieloletniej tradycji. Dla nas wszystkich to czas radości i podziękowań – Panu Bogu za plony, a rolnikom przekazania wyrazów szacunku i wdzięczności za Ich ciężką pracę i  codzienny trud.

Jest mi niezmiernie przykro, że ze względu na zaistniałą sytuację epidemiczną związaną z zagrożeniem koronawirusem SARS-Cov-2 wywołującym chorobę COVID-19 i obowiązującym reżimem sanitarnym tegoroczne Święto Plonów nie odbędzie się.  

Mam nadzieję, że w przyszłym roku będziemy mogli bezpiecznie organizować imprezy skierowane dla wszystkich mieszkańców naszej gminy, a kolejne Dożynki Gminne 2021 będziemy obchodzić jak zawsze barwnie i radośnie.
 
W związku z powyższym, już dziś życzę wszystkim pracującym przy tegorocznych zbiorach sprzyjającej pogody, obfitych plonów i aby dzięki Opatrzności Bożej szczodrość natury szła w parze z dostatkiem. To dzięki Rolnikom na nasze stoły trafia codziennie chleb – symbol dostatku, sytości i obfitości. Szanujmy go i szanujmy tych, dzięki którym go mamy.

Dziękuję tym, którzy dbają o to, by owoce pracy rąk ludzkich były dzielone sprawiedliwie i nie zmarnowały się. Piękna polska tradycja nakazuje bowiem dzielić się chlebem. Ten gest jest wyrazem przyjaźni i chęci przyjścia z pomocą drugiemu człowiekowi.

Życzę, abyście nie ustawali w dążeniach do dalszego rozwoju wsi dla dobra lokalnej społeczności, by nasza świętokrzyska wieś z każdym rokiem stawała się coraz silniejsza, mogła się rozwijać i cieszyć dostatkiem.

Trud rolników upamiętniony zostanie podczas dziękczynnych Mszy Św. Zapraszam do modlitewnej łączności w kościołach parafialnych, gdzie grupy dożynkowe z poszczególnych miejscowości poświęcą wieńce dożynkowe podtrzymując tym samym piękną tradycję naszych Ojców. Zwracam się do Państwa z prośbą o rozważne świętowanie zachowując szczególną ostrożność w tym trudnym dla nas wszystkich czasie.

Uważam, że to dobry moment i okazja aby powrócić pamięcią do lat ubiegłych oraz  wspomnieć jak wspólnie świętowaliśmy Dożynki Gminne w naszej gminie.

Burmistrz Sędziszowa
Wacław Szarek 
Dożynki Gminne w Tarnawie – 2019 rok – TUTAJ>>>
Dożynki Gminne w Sędziszowie – 2018 rok – TUTAJ>>>
Dożynki Powiatowe w Sędziszowie – 2017 rok – TUTAJ>>>
Dożynki Gminne w Mstyczowie – 2016 rok – TUTAJ>>>
Dożynki Gminne w Krzcięcicach – 2015 rok – TUTAJ>>>