Świetlica wiejska w Mierzynie

Uroczystość otwarcia rozpoczęła odprawiona przez proboszcza ks. Edmunda Noconia, polowa Msza Święta, który w homilii podkreślił: „Kiedy się człowiek zjednoczy może dokonać wiele , na chwałę Bogu i ludziom. Niech ten obiekt da radość wszystkim, niech będzie miejscem gdzie możemy zaśpiewać i Bogu i ludziom…”
W części oficjalnej głos zabrał burmistrz Wacław Szarek, „…ten obiekt powstał z inspiracji społeczności Mierzyna, mało mówili ale wiele czynili. Podołali zadaniu, obecnie przed nimi inne wyzwanie. Obiekt trzeba utrzymać, dbać o niego. On ma służyć, aby tu można było się spotykać i realizować własne pomysły”….
W wydarzeniu brał udział Starosta Jędrzejowski Paweł Faryna i przewodniczący Rady Powiatu Marek Mentel oraz Prezes LGD GRYF Ziemia Jędrzejowska Bogusława Wypych – wszyscy zabierając głos gratulowali społeczności nowego obiektu i podkreślali wzajemną współpracę oraz „odwagę” stowarzyszenia które wzięło na swoje barki ciężar inwestycji za ponad 400 tys. zł.
Uroczystości otwarcia towarzyszyła prezentacja filmu dokumentalnego zrealizowanego w ramach projektu „MY WAM-WY NAM”. Jego osnową było spotkanie mieszkańców Mierzyna od najstarszych do młodego pokolenia, a tematyką odniesienie się dzisiejszego życia – doby wszechobecnych smartfonów do czasów minionych, 60-80 lat wstecz. W treści dokumentu najstarsze mieszkanki wsi Marianna Kulińska i Aleksandra Bugajska (obie ponad 90 lat), opowiedziały jak to kiedyś odbywały się wesela, jak wieczorami skubano pierze i jak wtedy żyły wiejskie społeczności. Filmowi towarzyszyły przygotowane wystawy, starych domowych sprzętów oraz czarno-białych fotografii z domowych archiwów mieszkańców Mierzyna, często zatrzymujących w kadrze zajęcia z obejść gospodarskich (wiązanie snopów, orka,….).
Gospodarze zadbali także o oprawę artystyczną uroczystości. Na scenie zaprezentowała się Natalia Ryś (o której coraz częściej słyszymy, także poza granicami gminy) oraz Alicja Seredyka i Kasia Cieślińska, na co dzień pracujące nad swoim śpiewem w Studio Piosenki przy SCK prowadzonym przez K. Kornaś. Było na ludowo, gdzie wystąpiły trzy zespoły śpiewacze: KGW „Bochenianki”, KGW „Z nad Mierzawy” i KGW „Potoczanki”, a do wspólnej zabawy przygrywał Zespół „HELIOS”. Prowadzenie i zagajenie imprezy należało do Urszuli Lubczyńskiej-Gładkiej i Leszka Wawrzyły.