W piątek 11 listopada br., w dniu Narodowego Święta Niepodległości, w Sędziszowie przy ul. Rynek odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt. Patriotyczna inicjatywa, zrealizowana została pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Przybyłych na uroczystość harcerzy, druhów strażaków i mieszkańców przywitał Wacław Szarek Burmistrz Sędziszowa.

Podniesienia flagi państwowej na maszt dokonali druhowie OSP Sędziszów, a wszyscy zebrani z serca i z szacunkiem wspólnie odśpiewali Hymn Polski.

Projekt „Pod Biało-Czerwoną” zakładał sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag oraz ich instalacji dla każdej gminy w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. Aby wziąć udział w akcji, należało zebrać odpowiednią liczbę głosów poparcia dla inicjatywy w internetowym głosowaniu.

Mieszkańcy gminy nie zawiedli i po raz kolejny wykazali się dużym zaangażowaniem, co pozwoliło pozyskać naszemu samorządowi środki na budowę masztu oraz zakup flagi i w ten sposób uhonorować poległych za wolność i niepodległość Ojczyzny. Koszt całkowity zadania wyniósł kwotę 5.568,23 zł.

Celem projektu jest godne upamiętnienie zwycięstwa wojsk Rzeczypospolitej nad armią bolszewicką w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. Umieszczenie flagi na maszcie w wyjątkowym miejscu to dowód na to, jak ważne w życiu każdego Polaka są symbole narodowe. Symbole, za które życie w walce o wolność Ojczyzny oddali nasi przodkowie.