KORONAWIRUS COVID – 19

To wirus znany z wywoływania infekcji układu oddechowego, w tym zarówno powszechnie występujących przeziębień, jak też rzadszych i groźniejszych infekcji, jak. np. SARS.
 
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID – 19. Choroba objawia się najczęściej gorączką powyżej 38°C, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15 – 20% osób. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon, są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
 
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

ZALECENIA

Często myj ręce
Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
 
Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania
Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%).
 
Zachowaj bezpieczną odległość
Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
 
Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej.

Zaszczep się przeciw grypie
 
Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin, pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.

Osoby powracające z terenów objętych koronawirusem
(m. in.: Chin, Włoch) powinny skontaktować się telefonicznie

z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Jędrzejowie
tel.: (41) 386 14 80, kom.: 500 238 183

lub z najbliższymi oddziałami zakaźnymi szpitali:

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, ul. Radiowa 7;
Zespół Opieki Zdrowotnej w Busku – Zdroju, ul. Bohaterów Warszawy 67;
Nowy Szpital w Olkuszu Sp. z o. o., ul. 1000-Lecia 13;
Szpital Św. Anny w Miechowie, ul. Szpitalna 3;
Szpital Powiatowy w Zawierciu, ul. Miodowa 14;
 
Została  uruchomiona także specjalna infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia w zakresie informacji dla Polaków o postępowaniu w sytuacji wątpliwości podejrzenia koronawirusa.

Infolinia działa całodobowo, siedem dni w tygodniu pod numerem telefonu 800 – 190 – 590.

 


 

 

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

 
Zachęcamy do zapoznania się informacjami zamieszczanymi na stronach internetowych:
 
Główny Inspektorat Sanitarny: Przydatne materiały o koronawirusie SARS-CoV-2: https://gis.gov.pl/aktualnosci/przydatne-materialy-o-koronawirusie/

Ministerstwo Zdrowia: Koronawirus – co musisz wiedzieć?

https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie